Tytułem wstępu – Do czego służy grafika 3D?
Do czego służą programy do projektów 3D? Komu się przydają? Grafika 3D pozwala na pokazanie w trójwymiarze tego, co w grafice płaskiej 2D byłoby trudne lub niemożliwe do pokazania. Projekty 3D są wykorzystywane nie tylko do gier komputerowych, gdzie mamy w ten sposób stworzone postaci, ale także do projektów mieszkań, budynków, pomników i wizualizacji zagospodarowania przestrzeni. Grafika 3D pozwala na pokazanie projektu lub zamysłu w sposób prosty i przejrzysty dla każdego. Jakie są więc najpopularniejsze programy do tworzenia Grafiki 3D?
After Effects CC
Produkt Adobe jest narzędziem dla ludzi z branży filmowej i telewizyjnej. Pozwala tworzyć efekty 3D, które wyglądają na tyle realistycznie, że nie jesteśmy w stanie rozróżnić czy to co widzimy na ekranie to efekt genialnej pracy operatora czy też dzieło grafika. Narzędzie to pozwala na pracę z każdą klatką filmu z osobna. Możemy poprawiać naświetlenie, wyznaczać tor ruchu obiektu czy też pracować z ruchem kamer. After Effects CC jest zintegrowany z takimi programami jak Photoshop, Illustrator. Program dedykowany jest profesjonalistom, ale też i początkujący po krótkim szkoleniu będą umieli coś w nim stworzyć.
Cinema 4D
Jest to dzieło studia Maxon. Program tak stworzono, że jest dobry do nauki projektowania 3D dla osób początkujących, ale również chętnie z niego korzystają profesjonaliści. Szeroką paletę możliwości tego oprogramowania zapewniają wtyczki. Dzięki temu Cinema 4D ma swoje zastosowanie w animacji, wizualizacji oraz ilustracji. Jest on dostępny w kilku wersjach. Dla początkujących stworzono wersję Prime, a dla profesjonalistów Studio. Program posiada również narzędzia wspierające dla tych, którzy nie są biegli w tworzeniu gładkich brył. Program możemy nabyć z licencją wieczystą, jak i trzyletnią subskrypcją.
Modo
Jest to jedna z najbardziej popularnych aplikacji do renderowania, modelowania i teksturowania 3D. Niektórzy użytkownicy narzekają na mało zaawansowane narzędzia do modelowania. Ogólnie jednak opinie są pozytywne. Modo od początku swojego istnienia ewoluowało i tak od prostego programu do modelowania stało się zawansowaną aplikacją do modelowania 3D. Narzędzia w nim zawarte są proste w obsłudze, co sprawia, że Modo jest dobre dla amatorów, jak i profesjonalistów. Przy pomocy programu można tworzyć formy wielokątne. Należy pamiętać, że Modo nie ma narzędzi do modelowania kinematyki i dynamiki, dlatego sprawdza się głównie w branży reklamowej.
3DS Max
Jest to zaawansowany program do tworzenia wizualizacji produktów, tworzenia gier oraz projektowania animacji. Przy pomocy 3DS Max można tworzyć zapierające dech w piersiach scenerie. Do głównych zalet oprogramowania należy to, iż jest kompatybilny z wieloma modułami renderującymi. Funkcje zawarte w tym programie przyspieszają i usprawniają pracę przy każdym projekcie. 3DS Max polecany jest do produkcji filmów telewizyjnych, tworzenia projektów architektonicznych i produktów w różnych dziedzinach.
SketchUp
Program jest popularnym narzędziem do modelowania 3D sprawdzającym się w tworzeniu gier, filmów i animacji oraz projektowaniu wnętrz. Nadaje się również jako narzędzie dla architektów. Program jest udostępniony w trzech wersjach (SketchUp Make, aplikacja internetowa Sketch Up oraz Sketch Up Pro). Dwie pierwsze są darmowe. Zaletą oprogramowania jest prosty, intuicyjny interfejs, więc nie powinien on sprawiać problemów początkującym. Wersja Pro posiada wbudowane narzędzia specjalistyczne oraz silnik renderujący, który pozwala stworzyć efekty porównywalne z tworzonymi w wcześniej opisywanych programach Cinema 4D i 3DS Max.
Podsumowanie
Grafika 3D pozwala na tworzenie filmów, gier, ale też projektów architektonicznych w sposób, który jest prosty w odbiorze przez przysłowiowego Kowalskiego. Powyżej opisane zostało tylko kilka z szerokiej palety programów do projektowania 3D. Celem było przedstawienie różnorodności zastosowań grafiki 3D i narzędzi do jej tworzenia oraz ukazanie programów, które najlepiej się do tego nadają.
Przeczytaj także jak zaprojektować ogród w komputerze.